صفحه اصلی
مراسم رونمایی از مجموعه شش جلدی «تاریخ وصاف» برگزار شد
  • 999 بازدید

مراسم رونمایی از مجموعه شش جلدی «تاریخ وصاف» با حضور سرپرست دانشگاه در انجمن آثار و مفاخر فرهنگی برگزار شد.

​​رونمایی از مجموعه نفیس شش جلدی «تاریخ وصاف» با حضور دکتر سید محمود رضا آقامیری، سرپرست دانشگاه شهیدبهشتی؛ دکتر محمود شالویی، رئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی؛ دکتر احمد خاتمی، رئیس دانشکده ادبیات و علوم انسانی و جمعی از فرهیختگان حوزه ادبیات در انجمن آثار و مفاخر فرهنگی انجام شد.

 


در آیین رونمایی از این مجموعه ارزشمند، دکتر آقامیری، سرپرست دانشگاه شهیدبهشتی به دغدغه خود در شیوه آموزش تاریخ به جامعه پرداخت و در این خصوص گفت: در آموزش عمومی تاریخ را خوب طرح نمی‌کنیم. در حالی که لازم است مسائل تاریخی آموزش داده شود، تاریخ سلاطین را مطرح می‌کنیم که در نهایت دانش آموزان صرفا نام آن‌ها و نه محتوای آن دوره تاریخی را می‌دانند.
رئیس دانشگاه شهیدبهشتی با توجه به اهمیت تحلیلگری تاریخ، در حفظ هویت افزود: واقعیت آن است که تاریخ را به‌صورت جدول ضربی آموزش داده‌ایم و این نگرانی وجود دارد که در اثر غفلت و سهل‌انگاری کم کم با مشکل هویتی در بین جوانان روبه‌رو شویم؛ دست استمداد به سوی کسانی دراز می‌کنیم که در حوزه تاریخ فعالیت می‌کنند.
وی در ادامه با قدردانی از خدمات ارزشمند دکتر احمد خاتمی افزود: حضور در این مراسم ارزشمند نه به واسطه مسئولیت خود، بلکه به واسطه شخصیت اندیشمند ایشان است که بی‌شک یکی از فرهیختگان حوزه ادبیات فارسی است که با همت کار بزرگی را انجام داده است.
دکتر آقامیری در پایان متفکران جامعه را سرمایه های ارزشمند توصیف کرد که باید فضای آزادی را برای تقکر آن‌ها فراهم کرد تا بتوانند به تولید محتوا بپردازند.
در ادامه دکتر خاتمی که تاریخ شش جلدی وصاف به همت وی نوشته شده است، گفت: با همه ناتوانی خدای توانا را سپاسگزارم که توفیق انجام و اتمام این کار را ارزانی فرمود. این کار بزرگ جز با عنایت الهی پایان نمی‌یافت. قریب به بیست سال است در تمام فراز و فرودها و گاهی که یاس و نوامیدی در من مستولی می‌شد این عنایت را با نیرویی توصیف نشدنی در وجود خود احساس می‌کردم.
رئیس دانشکده ادبیات و علوم انسانی در ادامه از همه کسانی که در به سرانجام رساندن این مجموعه بزرگ او را همراهی کرده‌اند قدردانی کرد و افزود: از خداوند بزرگ خواهانم که تاثیرات این مجموعه در درک و فهم مطالب تاریخی و ادبی برای جامعه علمی را فزونی دهد، نادرستی‌ها را بزداید و ما را از غرور و کبر خدمت باز دارد.
در بخش دیگری از این مراسم دکتر کاوه خورابه، معاون پژوهشی انجمن آثار و مفاخر فرهنگی؛ دکتر قدرت‌الله طاهری، مدیرگروه زبان و ادبیات فارسی دانشگاه شهیدبهشتی، دکتر علیرضا حاجیان‌نژاد، استاد ادبیات فارسی دانشگاه تهران؛ دکتر اللهیار خلعتبری، استاد بازنشسته تاریخ دانشگاه شهیدبهشتی به ایراد سخن پرداختند.
شایان ذکر است، مجموعه پژوهشی تاریخ وصاف به‌اهتمام دکتر احمد خاتمی، استاد دانشگاه شهیدبهشتی منتشر شده است؛ مجموعه منتشر شده «متن کامل و ویراسته» تاریخ وصاف را در بردارد و در 6 جلد و 4 عنوان از سوی انتشارات دانشگاه شهیدبهشتی و نشر علم منتشر شده است. این مجموعه شامل متن کامل و ویراسته تاریخ وصاف (در دو جلد)، شرح مشکلات تاریخ وصاف (در دو جلد) گزیده تاریخ وصاف و تحریری دیگر از تاریخ وصاف است.

افزودن نظرات