صفحه اصلی
کتاب «هیدروژئوشیمی و آلودگی‌ آب‌های زیرزمینی: با تأکید بر آلودگی‌های نفتی» منتشر شد.
  • 363 بازدید

هیدروژئوشیمی و آلودگی‌ آب‌های زیرزمینی: با تأکید بر آلودگی‌های نفتی

نوشتۀ: دکتر حمیدرضا ناصری و فائزه فلسفی
چاپ اول: 1402، 610 صفحۀ وزیری، قیمت 3.050.000 ریال

ارزیابی و مدیریت کیفی بحثی مهم در مدیریت جامع منابع آب است؛ ازاین‌رو، شناخت مؤلفه‌ها و عامل‌های اصلی و مؤثر در کیفیت منابع آب و تفسیر درست آنها، به تحقق سیاست‌های راهبردی مدیریت ملی آب کمک شایانی می‌کند. عامل‌های بسیاری در کیفیت آب‌های زیرزمینی مؤثرند که اهمیت آنها از حوضه‌ای به حوضه دیگر متفاوت است.
کتاب هیدروژئوشیمی و آلودگی آب‌های زیرزمینی: با تأکید بر آلودگی‌های نفتی را می‌توان از کارآمدترین کتاب‌ها در تفسیر داده‌های کیفی آب در نظر گرفت که در سیزده فصل نوشته شده است. در این کتاب، پس از معرفی برخی مفاهیم بنیادی و تفسیر داده‌های شیمی آب، به ارتباط میان جنبه‌های گوناگون ژئوشیمی آب زیرزمینی، پتانسیل و منابع آلودگی آب‌های زیرزمینی با تأکید بر آلاینده‌های نفتی، ارائة راهکارهای پاکسازی انواع آلاینده‌ و در نهایت معرفی روش‌های رایج و به‌روز مطالعة کمّی و کیفی شیمی آب زیرزمینی همراه با مثال‌های پرشمار و موردی از مناطق مختلف کشورمان پرداخته شده است.
با توجه به کمبود منبعی جامع و مدون به زبان فارسی در موضوع تجزیه‌وتحلیل داده‌های کیفی آب‌های زیرزمینی و نیز تفسیر آنها، نویسندگان کوشیده‌اند تا این کتاب برای دانشجویان و کارشناسان رشته‌های هیدروژئولوژی (آب
‌- زمین‌شناسی)، هیدرولوژی (آب‌شناسی)، منابع آب، زمین‌شناسی، عمران‌- آب و محیط‌زیست، معدن و آبخیزداری، در مقاطع گوناگون مفید و کارآمد باشد و مخاطب با مطالعۀ آن، درکی اصولی و ساده و کاربردی از مفاهیم مورد بحث به‌ دست آورد و هنگام اجرای پروژه‌های شیمی و کیفیت آب زیرزمینی، به‌ویژه آلودگی و استفاده از نرم‌افزارهای موجود در این زمینه، بینشی درست به مسئله داشته باشد.

دانشجویان و علاقهمندان میتوانند برای خرید این کتاب به دفتر فروش مرکز نشر آثار علمی دانشگاه شهید بهشتی واقع در ساختمان فنّاوری اطلاعات (IT)، طبقۀ همکف مراجعه کنند یا از طریق وبگاه این مرکز برخط سفارش دهند. همچنین خرید فایل الکترونیک کتاب نیز از وبگاه «فیدیبو»، «بوکت» و «طاقچه» امکانپذیر است.

افزودن نظرات