صفحه اصلی
کتاب «واژه‌سازی در زبان روسی» منتشر شد.
  • 588 بازدید

واژه‌سازی در زبان روسی

تألیف: دکتر شهرام همت‌زاده
چاپ اول:  1403، 204 صفحۀ رقعی، قیمت 1.020.000 ریال

در دنیای امروز، مؤلفه‏های آموزش زبان تغییر کرده‌اند؛ بنابراین با توجه به ویژگی‏های زبان‏آموزان و همچنین با در نظر گرفتنِ مشکلات ساختارها و روش‏های آموزشی جدید و مؤثر در تدریس زبان، اجرای این مؤلفه‏ها در آموزش زبان بیش از پیش ضروری به نظر می‌رسد.
«واژه‏سازی» از اساسی‏ترین مباحث آموزشی زبان به شمار می‌آید اما تجربه نشان داده است که دانشجویان و زبان‏آموزان ایرانی در فراگیری این مبحث مشکلات بسیاری دارند. مطالعة مباحث واژه‌سازی به زبان روسی برای همة زبان‏آموزان کار آسانی نیست، ازاین‌رو، مؤلف در کتاب واژه‌سازی در زبان روسی کوشیده است با در نظر گرفتن آرای دستورنویسان و زبان
شناسان برجستة روس همچون لکانت، تیخانوف، زیمسکایا، رُزنتال، کلابوکوف، پولکینا و، اصول و روش‏های واژه‏سازی در زبان روسی را با زبانی ساده و روان به فارسی بنگارد تا زبان‏آموزان ایرانی به بهترین شکل ممکن این مبحث را درک کنند و فراگیرند.
کتاب واژه‌سازی در زبان روسی در هشت فصل نوشته شده است. مؤلف در هر فصل با نگاهی علمی و زبان
شناسانه به موضوع واژه‏سازی در زبان روسی پرداخته و با به‌کارگیری مثال‏هایی ساده‏، به جنبة آموزشی آن نیز توجه کرده است. همچنین در انتهای هر مبحث نیز جدولی برای فهم آسان‏تر مطالب طراحی شده و پرسش‏های مربوط به هر فصل، از آزمون‏های کارشناسی‏ارشد و دکتری سال‏های مختلف استخراج شده است تا خواننده با چگونگی طرح سؤال در این آزمون‏ها نیز آشنا شود. ازاین‌رو، مطالعۀ کتاب برای علاقه‌مندان و به‌ویژه زبان‌آموزان و دانشجویان زبان روسی کارآمد است و خالی از فایده نیست.

دانشجویان و علاقه‌مندان می‌توانند برای خرید این کتاب به دفتر فروش مرکز نشر آثار علمی دانشگاه شهید بهشتی واقع در ساختمان فنّاوری اطلاعات (IT)، طبقۀ همکف مراجعه کنند یا ازطریق وبگاه این مرکز برخط سفارش دهند. همچنین خرید فایل الکترونیک کتاب نیز از وبگاه «فیدیبو»، «بوکت» و «طاقچه» امکان‌پذیر است.

افزودن نظرات