صفحه اصلی
6 عنوان از کتاب‌های مرکز نشر آثار علمی دانشگاه نامزد دریافت جایزه کتاب سال جمهوری اسلامی ایران شدند
  • 425 بازدید

جایزه کتاب سال جمهوری اسلامی ایران یکی از جوایز مهم حوزه کتاب و ادبیات است که توسط وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی هر ساله برگزار می‌شود. در این‌ رویداد؛ آثار در ۴ رشته اصلی «علوم و فنون»، «ادبیات»، «علوم انسانی و علوم اجتماعی» و «کودک و نوجوان» که هرکدام شاخه‌های مختلف دارند رقابت می‌کنند.
براساس آیین‌نامه اجرایی این رویداد، بهترین کتاب‌های چاپ‌شده در موضوعات مختلف پس از بررسی استادان و صاحب‌نظران علمی و فرهنگی، انتخاب و طی مراسمی در دهه فجر معرفی می‌شوند. به این ترتیب هر سال وزارت ارشاد از ناشران و مولفان تقاضا می‌کند نسخه‌ای از آثاری را که برای نخستین بار در طول سال به چاپ رسیده‌اند، ارسال کنند.
داوری آثار کتاب ‌سال در سه‌مرحله انجام می‌شود. در مرحله نخست، آثار ارسالی به جشنواره، مورد ارزیابی اولیه هیات‌های داوری قرار می‌گیرند و پس از آن، با رای اکثریت به مرحله دوم مسابقه ارسال می‌شوند. در مرحله دوم، آثار توسط حداقل سه‌نفر از داوران انتخابی از جانب هیات داوری که در هر موضوع مشخص، معین می‌شوند بررسی می‌شوند و کتاب‌هایی که موفق به کسب حداقل ۸۰ امتیاز از مجموع ۱۰۰ امتیاز شوند، به مرحله نهایی داوری راه پیدا می‌کنند. در مرحله نهایی هم توسط هیات داوران مورد بررسی قرار گرفته و در نهایت، به هیات علمی جشنواره معرفی می‌شوند.
برگزارکنندگان و نویسندگان اساس‌نامه جایزه کتاب سال می‌گویند در این‌روند داوری ۳ نکته حائز اهمیت وجود دارد؛ ارتقا بخشیدن به سطح علمی و فرهنگی کشور، سلیس بودن زبان اثر و رعایت قواعد دستور زبان فارسی و داشتن کیفیت مطلوب از نظر طبع و نکات فنی چاپ.
به‌گزارش مرکز نشر آثار علمی، 25 عنوان از کتاب‌های انتشارات دانشگاه در چهل‌ویکمین جشنواره کتاب سال ثبت و از میان آن‌ها 6 عنوان برای دریافت جایزه کتاب سال جمهوری اسلامی ایران نامزد و معرفی شدند:
در گروه ادبیات و در موضوع نقد ادبی (ترجمه)، کتاب «خیال‌پردازی ادبی: از کهن الگوها تا بوطیقای سوژه» ترجمه دکتر علی عباسی و دکتر فرزانه کریمیان
در گروه هنر و در موضوع معماری و شهرسازی کتاب «درآمدی بر روش‌ها و فنون برنامه‌ریزی، با تاکید ویژه بر برنامه‌ریزی شهری» تالیف دکتر زهره عبدی‌دانشپور
در گروه علوم کاربردی و در موضوع مهندسی برق، کتاب «کنترل نظارتی سیستم‌های گسسته - پیش‌آمد»، تالیف دکتر علی‌اکبر افضلیان و وحید سعیدی
در گروه علوم خالص و در موضوع ریاضیات، کتاب «آنالیز در گذر تاریخ»، ترجمه دکتر بیژن احمدی‌کاکاوندی و دکتر الهام نوبری، در موضوع فیزیک، کتاب «آشکارسازی و اندازه‌گیری تابش» ترجمه جلد اول: دکتر علی‌رضا کمالی‌اصل و حمیدرضا باغانی و ترجمه جلد دوم: دکتر مجید خرسندی، در موضوع زیست‌شناسی کتاب «فناوری‌های رایج در به‌نژادی مولکولی گیاهان»، ترجمه دکتر ناصر فرخی و سمانه کرمی‌معلم

امید است در مراسم پایانی چهل‌ویکمین دوره جایزه کتاب سال جمهوری اسلامی ایران که در بهمن‌ماه برگزار می‌شود، این آثار برگزیده و انتخاب شوند.

افزودن نظرات